You are here: Home Informace o webu
Document Actions

Informace o webu

by Rostislav Opočenský last modified 2007-02-09 15:24

Technické informace o webu

V první řadě musím poznamenat, že odezva stránek není nejlepší. Web běží na serveru, který byl ve své době špičkový, jenže ta doba se vyznačovala tím, že se zrovna křesťanský letopočet začínal psát s dvojkou na začátku. Na dnešní poměry je to již dýchavičný stroj.

Jedno z pravidel, kterými se řídím, je give credit, where credit is due. Nemohu se proto nezmínit o tom, že tento web běží díky kvalitní práci, kterou odvedli autoři níže uvedených produktů. Všechny použité produkty jsou open-source. Možná zde naleznete inspiraci pro vlastní projekty.

Operační systém

GNU/Linux a distribuce Gentoo jsou jasnou volbou. Po začátcích se Slackware v letech 1995 až 1996 a stále se zhoršujících zkušenostech s RedHat Linuxem a zejména s jeho systémem RPM je Gentoo Linux jednou velkou radostí.

Webový server

Apache je stálice na webserverovém nebi. Je to spolehlivý kus software s dobrou architekturou, výkonný, bohatě konfigurovatelný.

Aplikační server a CMF

Plone nad Zope. Zde nebyla volba lehká, neboť jde o komplexní systémy a naučit se je programovat není snadné. Dnes existuje řada konkurenčních open-source produktů typu CMF, které by pro stránky tohoto typu bohatě stačily a byly by rychlejší a lesklejší. Ovšem po aplikaci jednoduchého pravidla: žádná MySQL a žádné PHP se výběr podstatně zužuje.

Proč žádná MySQL? Měl jsem tu čest vyvíjet v Oracle a PostgreSQL a není mi vlastní psát databázový kód na úrovni aplikace ani snažit se ošetřovat referenční integritu tamtéž. Vím, že MySQL se neustále zlepšuje, ale upřednostňuji produkty, které jsou od počátku dobře navržené před těmi, které se časem vyvíjejí odnikud kamsi.

Prož žádné PHP? Inu, generovat webové stránky po kouskách není praktika hodná gentlemana ani 21. století :-)

Zope & Plone jsou dobře navržené, pracují se šablonami stránek, jsou napsané v Pythonu, používají objektové paradigma, mají vlastní objektovou databázi s možnosti napojení na opravdové SQL databáze. To všechno považuji za podstatné výhody.

Plone skin

Jelikož mi chybí dostatek času k vypilování vlastního designu, použil jsem motiv Green Earth, původně od společnosti ONE/Northwest. Nepatrně jsem jej pozměnil. To se týká loga (které se v Exploreru nezobrazuje správně proto, že tento prohlížeč neumí pracovat s průhlednými PNG obrázky). Obrázek v záhlaví je pohled do krajiny nedaleko mého rodného domu.

Ostatní produkty pro Plonepowered by Plone